wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Planowanie ciąży

SZCZĘŚLIWEJ CIĄŻY!   CZYLI POZYTYWNIE O MACIERZYŃSTWIE

   Możliwe, że gdy czytasz tę książkę, już jesteś w ciąży. Ale jeśli dopiero rozważasz powiększenie rodziny, znajdziesz tutaj kilka prostych kroków, które warto poczynić, by mieć pewność, że zarówno ty, jak i twój partner będziecie cieszyć się zdrowiem przed poczęciem i w pierwszych tygodniach ciąży. Dobrą decyzją będzie odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i używanie alternatywnych sposobów antykoncepcji przez 3–6 miesięcy przed podjęciem starań o zajście w ciążę. W ten sposób dasz swemu ciału czas na odzyskanie równowagi hormonalnej.

Zdrowe odżywianie się jest niezbędne dla zapewnienia równowagi odpowiednich składników pokarmowych i zmniejszenia poziomu szkodliwych substancji chemicznych, które mogły się nagromadzić w twoim ciele. Istotnym czynnikiem jest też ryzyko zawodowe i wpływ otoczenia. Jeśli to tylko możliwe, unikaj lub ogranicz spożycie rafinowanych węglowodanów, nadmiernej ilości cukru, herbaty, kawy, wyrobów cukierniczych i tłuszczów nasyconych. Postaraj się jeść więcej świeżych owoców i warzyw. Jedz regularne posiłki, unikaj stosowania diet odchudzających i rozważ przyjmowanie preparatów multiwitaminowych » rozdział 5, opis dobrego odżywiania w ciąży. Unikaj lub ogranicz spożycie pokarmów zawierających konserwanty, barwniki i sztuczne substancje słodzące. W szczególności wystrzegaj się tartrazyny, pomarańczowego barwnika używanego do zagęszczania napojów owocowych i innych pokarmów. Pij przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu i przyjmowania leków, które nie są absolutnie niezbędne – przez co najmniej 4 miesiące przed poczęciem. Rozważ konsultacje z alergologiem, jeśli podejrzewasz u siebie jakąś nietolerancję pokarmową – szczególnie gdy cierpisz na wyprysk, astmę, migreny, bezsenność lub depresję. Dolegliwości te mogą być spowodowane lub nasilane przez spożycie pewnych pokarmów. Upewnij się w rozmowie z lekarzem, że jesteś odporna na różyczkę. Jeśli nie, poproś o szczepienie przynajmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem. Zakażenie różyczką we wczesnej ciąży może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwijający się płód.

   Zapamiętaj

   Jeśli przyszła mama jest narażona na kontakt z wirusem różyczki we wczesnej fazie ciąży, istnieje ryzyko niebezpieczeństwa dla płodu. Wirus może zaatakować płód, powodując jego głuchotę (najczęstszy problem), ślepotę lub wady serca.

Kontakt z niebezpiecznymi substancjami może przyczynić się do problemów z płodnością, powodując zmniejszenie liczby zdrowych plemników u twojego partnera. Może też wpłynąć niekorzystnie na twoje komórki jajowe i gospodarkę hormonalną. Środki ostrożności należy zachować także w ciąży, jeśli jesteś narażona na kontakt ze szkodliwymi substancjami – np. z powodu wykonywanej pracy. Kupuj jak najwięcej organicznej żywności, jeśli tylko cię na to stać – unikniesz wtedy kontaktu z pestycydami. Spośród innych potencjalnie szkodliwych substancji używanych w gospodarstwie domowym można wymienić również włókna pokrywające nowe dywany i meble (na przykład substancje opóźniające rozprzestrzenianie się ognia), obroże przeciwpchelne, środki zwalczające korniki i przeciwdziałające próchnieniu. Unikaj długotrwałego używania koców elektrycznych, kuchenek mikrofalowych i badań rentgenowskich, jeśli nie są absolutnie konieczne. Nie powinnaś pracować przy komputerze (ze względu na promieniowanie monitora ekranowego) dłużej niż 3–4 godziny dziennie. Zalecane jest także stosowanie filtra na monitor. Nie korzystaj z solarium, gdy starasz się o poczęcie i gdy już jesteś w ciąży.

  Niebezpieczne bywają substancje używane w inżynierii chemicznej, przemyśle petrochemicznym, drukarstwie, dekoratorstwie, przemyśle włókienniczym czy samochodowym. Podobne zagrożenia niosą ze sobą zawody wymagające kontaktu ze sprzętem elektronicznym, plastikiem, płynami akumulatorowymi lub energią jądrową. W grupie ryzyka znajdują się także pracownicy szpitali narażeni na kontakt z gazami znieczulającymi i innymi niebezpiecznymi substancjami. Jeśli należysz do jednej z wymienionych grup zawodowych, powinnaś poczynić kroki pozwalające na unikanie kontaktu ze szkodliwymi substancjami – najlepiej już przed poczęciem lub w pierwszych miesiącach ciąży, gdy kształtują się najważniejsze organy dziecka. Serce twojego dziecka uformuje się w pełni w ciągu 21 dni od poczęcia, więc szkodliwe czynniki mogą na nie oddziaływać, zanim jeszcze dowiesz się, że jesteś w ciąży.

Zapamiętaj

   W dzisiejszych czasach problem ryzyka zawodowego jest już dość dokładnie zbadany. Wykonano wiele analiz, dotyczących wpływu różnych substancji i warunków pracy na kobiety ciężarne i ich nienarodzone dzieci. Jeśli jesteś narażona na kontakt ze szkodliwymi substancjami, należy zbadać i rozważyć wszelkie zagrożenia jeszcze przed poczęciem. Tylko wtedy będziesz mogła odpowiednio wcześnie poczynić kroki zmierzające do uniknięcia ryzyka.

  Powinnaś teraz więcej czasu spędzać z partnerem, aby umocnić wasz związek. Ciąża i macierzyństwo mogą wpłynąć na relacje na wiele sposobów. Zanim więc wkroczycie w nowy etap waszego życia, mądrym posunięciem będzie stawienie czoła wszelkim nierozwiązanym do tej pory problemom. Spróbujcie porozmawiać o uczuciach i oczekiwaniach związanych z powiększeniem rodziny. Upewnij się, że oboje z radością myślicie o ciąży i dziecku. Czy wasz związek jest wystarczająco mocny, by przetrwać tak radykalną zmianę? Zastanów się nad swoją sytuacją finansową i rozważ zgromadzenie pewnych oszczędności. Koszt wychowania dziecka do chwili ukończenia przez nie szkoły nie jest mały.

   Zapamiętaj

   Dobrym pomysłem jest rozmowa z przyjaciółmi i znajomymi, którzy już mają dzieci, o wpływie pojawienia się dziecka na związek z partnerem lub na relacje w rodzinie.

  Szczególnie ważne jest przygotowanie do ciąży, jeśli cierpisz na problemy z płodnością, wcześniej poroniłaś lub masz za sobą ciążę z komplikacjami. Istotne jest to również w przypadku przewlekłej choroby, takiej jak cukrzyca, przy problemach z tarczycą lub sercem, przy padaczce. Należy również sprawdzić, czy nie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa (jeśli masz ponad 37 lat). Opieka przed poczęciem to wyspecjalizowany obszar opieki ginekologiczno-położniczej, w ramach którego udziela się porad, wskazówek, wykonuje się badania i podejmuje działania medyczne. Taki rodzaj wszechstronnej pomocy służy szczególnie tym parom planującym ciążę, które mogą wymagać specjalistycznej opieki medycznej. Twój lekarz powinien w razie potrzeby skierować cię do jednej z takich klinik.

   Zapamiętaj

   Problemy natury medycznej mogą negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie, a tym samym skomplikować ciążę. Mogą też przyczynić się do problemów zdrowotnych u dziecka. Zdarza się, że przewlekła choroba pogłębia się w czasie ciąży. Pojawiają się powikłania, jak w przypadku cukrzycy czy padaczki. Warto też jednak wspomnieć, że niektóre stany chorobowe mogą czasem ulec poprawie, np. choroby skóry (łuszczyca).

Samo Sedno: Szczęśliwej ciąży! 

Książka prezentuje nowoczesne nastawienie do porodu oraz świadomego macierzyństwa. Pokazuje, jak cieszyć się ciążą i spokojnie oczekiwać przyjścia na świat dziecka, m.in. wykorzystując sprawdzone metody naturalne zmniejszające poziom stresu. Praktyczne wskazówki oraz prawdziwe historie przyszłych rodziców uczą, jak najlepiej przygotować się do nowej roli – bycia mamą.

Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno ?

  • skutecznie radzi, jak sprawić, aby ciąża była radosnym doświadczeniem;
  • skupia się nie tylko na ciele i zdrowiu fizycznym przyszłej mamy, lecz także na jej psychice – pomaga uporać się z własnymi emocjami i zachować pozytywne podejście do macierzyństwa;
  • udziela wsparcia, przekazuje rzetelne informacje, dzięki czemu kobieta świadomie podejmuje decyzje dotyczące ciąży, porodu oraz tego, jak mają wyglądać jej pierwsze chwile z dzieckiem.

Denise Tiran – jest wykładowcą Uniwersytetu Greenwich, położną oraz ekspertem z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie wykorzystania metod naturalnych do pomocy przyszłym mamom w trakcie ciąży i w czasie porodu.

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: