wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Jak objawia się lęk społeczny

Lęk społeczny i fobia społeczna to bliscy krewni. Kiedy lęk społeczny staje się nadmiernie intensywny i uporczywy w takim stopniu, że utrudnia nam funkcjonowanie wśród ludzi lub w pracy, często nazywa się go fobią społeczną lub społecznym zaburzeniem lękowym.

Możemy doświadczać różnego stopnia nieśmiałości i lęku społecznego, zależnie od indywidualnej osobowości i historii życia.

Skala objawów nieśmiałości i lęku społecznego

Objawy normalne

W przypadku większości osób nieśmiałych mamy do czynienia z nieśmiałością normalną, niesprawiającą większych kłopotów. Osoby te nie doznają obezwładniającego lęku w obliczu sytuacji społecznych. Na przykład Roger czuje pewne onieśmielenie, kiedy jego liga softballu zmienia skład co lato i musi zaznajamiać się z nowymi członkami drużyny. On dobrze wie, że potrzebuje czasu na oswojenie się z nowymi ludźmi. Takiego lęku społecznego mieszczącego się w normie doznaje większość z nas w pewnych nowych sytuacjach, ale kiedy się w nie wciągną, lęk po prostu znika.

Od łagodnych do umiarkowanych

Są ludzie, którym nieśmiałość i lęk społeczny utrudniają życie tylko w niektórych sytuacjach. Marianne jest w pracy pewna siebie, ale kiedy ma zatańczyć, czuje się, jakby miała dwie lewe nogi. Chociaż od dawna marzy o zapisaniu się na kurs tańca, boi się, jak inni będą ją odbierać, i dlatego nawet nie spróbowała wziąć kilku darmowych lekcji oferowanych w miejscowej latynoskiej restauracji.

Od umiarkowanych do nadmiernych

Około trzynastu procent ogółu ludności doświadcza nieśmiałości i lęku społecznego w takim stopniu, że albo unikają sytuacji społecznych, albo wchodzą w nie z ogromnym wewnętrznym dyskomfortem. Kiedy koleżanki z biura zapraszają Helenę na lunch albo na kolację po pracy, ona wycofuje się, odmawia, tłumacząc się sprawami do załatwienia, nieistniejącymi ważnymi spotkaniami. Najlepiej się czuje, kiedy odwiedza krąg najbliższych członków rodziny, ale kiedy zbyt wielu krewnych pojawia się u niej w domu, zwykle zamyka się w sobie.

Objawy nadmierne

Na samym końcu skali znajdujemy osoby, które tak się boją odrzucenia, że za wszelką cenę unikają ludzi i sytuacji społecznych, żeby zminimalizować nie tylko ryzyko odrzucenia, ale przede wszystkim ryzyko doświadczenia lęku. Harry wszystkie bez wyjątku weekendy spędza w domu. Chociaż często myślał sobie, że gdyby miał dziewczynę, rozwiązałby swój problem, to nie czyni żadnych kroków, żeby kogoś poznać. Zwykle powiada sobie: „I tak nikomu się nie spodobam, po co zawracać sobie głowę”.

A gdzie ty się znajdujesz na tej skali? Jeżeli mieścisz się w normie, nie musisz niepokoić się o siebie. Po prostu pogódź się z faktem, że lęk społeczny i nieśmiałość są częścią twojej osobowości. Szybko się zorientujesz, że jest wiele pięknych zalet, które idą w parze z tym poziomem lęku społecznego. Jeżeli zaś twój lęk społeczny plasuje się pomiędzy poziomem łagodnym a nadmiernym, pamiętaj, że nie musi tak być zawsze. Ludzie przesuwają się na tej skali w górę i w dół, zależnie od okoliczności życiowych, wewnętrznego hartu i siły ducha.

Książka niniejsza podsunie ci wiele nowych pomysłów na wydobywanie tych bogactw>>>

ODBIERZ PREZENTY>>>

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: