wejdź na www.przemyslawpufal.pl

 Fragment: Rafał Kołodziej „Uwolnij pewność siebie”>>>

Odpowiedzialność

Pozwól innym wieść małe życie, ale nie sobie. Pozwól innym kłócić się o nieistotne szczegóły, ale nie sobie. Pozwól innym płakać z byle powodu, ale nie sobie. Pozwól innym zostawić swoją przyszłość w czyichś rękach, ale nie sobie.

Jim Rohn

By przejąć odpowiedzialność za swoje życie i zyskać pewność co do własnych decyzji, przestań obwiniać i osądzać kogokolwiek. Jako osoba odpowiedzialna przejmujesz kontrolę i bierzesz stery we własne ręce. Jeśli chcesz być odpowiedzialnym człowiekiem, musisz wybaczyć każdemu, do kogo czujesz żal lub kto kiedykolwiek wyrządził Ci krzywdę.

Koniecznie potrzebujesz pozwolić odejść tym osobom, wiedząc, że nie mają już wpływu na Twoje myśli i zachowania.

Jesteś już dorosły i najwyższy czas wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje czyny. Pierwszymi osobami, którym musisz przebaczyć, są Twoi rodzice. To najważniejsi ludzie, jacy mogą nawet podświadomie ograniczać Twoją pewność siebie. Wiele osób żywi urazę do swoich rodziców przez całe życie. Głęboko wewnątrz mają żal za błędy w wychowaniu, brak wsparcia, pomocy, za negatywne wzorce, ograniczenia itp. Teraz już czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i wybaczyć im wszystko. Musisz wiedzieć, że starali się oni mocno, jednak życie jest skomplikowane. Wiele spraw mogło być dla nich trudnych do udźwignięcia. Są tylko ludźmi, ponoszą porażki i uczą się na błędach.

Jeśli Twoi rodzice żyją, możesz wykazać się pewnością siebie i osobiście podziękować im za wychowanie. Możesz powiedzieć, że doceniasz ich starania i mimo że nie zawsze było wszystko takie idealne, to jesteś im wdzięczny i przebaczasz rzeczy, które nie wyszły tak jak powinny.

Teraz już wiesz, że nie jesteś od nich zależny i że Twoje życie zależy tylko od Ciebie. Musisz im przebaczyć, by stać się wolnym i swobodnie się rozwijać jako dorosła osoba.

Wybaczyć możesz na wiele sposobów. Możesz napisać list do swoich rodziców. W takim liście podziękuj za wszystko, wypisz rzeczy, za które miałeś żal i napisz, że im wybaczasz.

W chwili gdy wrzucisz list do skrzynki, natychmiast poczujesz wolność i ulgę. Poczujesz się lżejszy i zaczniesz prowadzić życie, jakiego pragniesz, z pełną odpowiedzialnością.

Wybaczyć można także w wyobraźni. Przypominaj sobie sytuacje, za które masz żal i przy każdej z nich powiedz:

„Wiem, że nie wyszło tak, jakbyśmy wszyscy tego chcieli.

Wybaczam wam to”. Twoja pewność siebie wynika z samodzielności, z poczucia, że sobie poradzisz w każdej sytuacji.

Musisz także pozwolić odejść negatywnym myślom, które związane są ze znajomymi i przyjaciółmi. Nawet jeśli któraś z tych bliskich osób zraniła Cię, to być może nie zrobiła tego umyślnie. Życie w swojej złożoności zmusza nas do podejmowania różnych decyzji, a rzeczą ludzką jest mylić się. Czas uwolnić się od żalu, który do nich czujesz.

Powiedz takiej osobie w myślach bądź w rzeczywistości:

„Wybaczam ci wszystkie przykrości, jakie mi sprawiłeś”.

Gdy to zrobisz, poczujesz, że nie jesteś już zależny od negatywnych wspomnień. Jesteś wolny i odpowiedzialny za swoje myśli. Poczucie pewności siebie rośnie w Tobie.

Gdy wybaczysz bliskim znajomym i przyjaciołom, zastanów się, czy istnieje ktoś jeszcze, do kogo żywisz głęboką urazę. Ta osoba może dawno o Tobie nie pamiętać i nie zdawać sobie sprawy, że Cię skrzywdziła. Żal istnieje więc tylko w Tobie. Pozwól się od niego uwolnić i przebacz z całego serca. Nie musisz jej odnajdywać. Wybaczenie ma za zadanie Cię uwolnić, więc możesz to zrobić w myślach.

Wyobraź sobie danego człowieka i sytuację, która spowodowała urazę. Powiedz w myślach: „Jestem wolny i nigdy więcej nie dopuszczę do takich sytuacji, jestem od teraz pewny i odpowiedzialny za siebie. Rozumiem, że teraz inaczej by się to potoczyło, bo jestem mądrzejszy i potrafię decydować o swoim życiu. Dlatego wybaczam ci i pozwalam odejść na zawsze”.

Ostatnią osobą, która wymaga wybaczenia, jesteś Ty sam.

Musisz wybaczyć sobie wszelkie niepowodzenia, brak wiedzy, błędy, pomyłki. A także wszystko, co doprowadziło Cię do przykrych, negatywnych zdarzeń. Życie to nieustanny proces uczenia się, a ucząc się, można popełniać błędy. Wyciągnij wnioski z każdego tego doświadczenia i zastanów się, co możesz zrobić, by nigdy więcej się to nie powtórzyło. Co możesz zacząć robić lepiej? Masz prawo do błędów, więc pozwól im odejść do przeszłości. Wybacz sobie ich popełnienie, a staniesz się wolny, odpowiedzialny i pewny. Wybaczenie sobie i tym wszystkim ludziom ma za zadanie wznieść Cię na wyższy poziom, pozwolić Ci się rozwijać i zwolnić blokadę, która hamuje Twój potencjał.

Odpowiedzialność za samego siebie to stan, w którym akceptujesz, że to Ty jesteś osobą, która może uczynić zmiany we własnym życiu. Żal i niesmak w stosunku do osób postronnych są całkowicie nieuzasadnione. Ostatnie słowo zawsze  należy do Ciebie. Możesz zmieniać własne nawyki i pozbyć się destrukcyjnego narzekania. Możesz rozwijać się, ustalać nowe cele, osiągać je i tworzyć swoje życie. To prawdziwa odpowiedzialność. Jeśli czegoś pragniesz z całego serca, to nikt Cię już nie powstrzyma. Pracuj nad sobą i chociaż byś był na początku drogi, a Twój cel był odległy, to ciesz się, że to Ty spełniasz swoje marzenia. Ktoś inny może być lepszy od Ciebie w danej kwestii i może osiągać więcej, ale to nie znaczy, że nie masz potencjału, by robić to równie dobrze. Inni pracowali dłużej i ciężej np. nad swoją firmą, marką, związkiem, umiejętnościami. Daj sobie trochę czasu i ciesz się, że zmierzasz w kierunku, który sam sobie wyznaczyłeś.

 

<<<KLIKNIJ TUTAJ I ODBIERZ PREZENTY>>>

  

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: