wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Twoja droga do sukcesu

Fragment publikacji: Wojciech Eichelberger, Pierre Forthomme, François Nail – „Quest. Twoja droga do sukcesu”

   Quest — niezwykła wyprawa poszukiwawcza, w której odnajdziesz coś, co przyda ci się na resztę życia: swoje ukryte zasoby i możliwości, a także uniwersalną metodę twórczego rozwiązywania trudnych problemów, osiągania ambitnych celów i znajdowania odpowiedzi na ważne pytania. Witamy w podróży, którą powinieneś odbyć, jeśli chcesz, by w twoim życiu pojawiło się więcej spokoju, orientacji i kierunku — a także więcej szczęścia.

 Na kompletną podróż Quest składa się osiem etapów poszukiwania — koniecznych składowych każdego procesu dochodzenia do twórczych, pożytecznych rozwiązań i osiągania celów.

 Każdy z etapów jest zarazem cnotą charakteru, którą trzeba zrozumieć i rozwinąć po to, aby móc przejść do następnego etapu.

 Każdemu etapowi towarzyszy związane z nim zagrożenie, czyli przeszkoda na drodze do rozwinięcia określonej cnoty i przejścia danego etapu.

Etap / cnota 1. Pokora:

uświadamianie sobie i akceptowanie obszarów własnej niewiedzy i wątpliwości, ciekawość i otwartość na to, co nowe i nieznane, odważne i nieustępliwe zadawanie pytań, zdolność do twórczej, krytycznej autorefleksji, zdolność do weryfikowania i porzucania własnych ograniczających poglądów, uznawanie rzeczywistych kompetencji i autorytetu innych, gotowość do nieustającego uczenia się.

 Zagrożenie 1.

Pycha: poczucie wszechwiedzy, omnipotencji, wyższości, niechęć do zadawania sobie pytań, brak wątpliwości, nietolerowanie krytyki, brak dystansu do siebie, arogancja.

 Etap / cnota 2.

 Autonomia: zdolność do obrony własnych pytań, wątpliwości i ciekawości, niezadowalanie się gotowymi, powszechnie przyjętymi odpowiedziami i rozwiązaniami, mocny kręgosłup psychiczny, poczucie oparcia w sobie, nieuzależnianie się od przemijających okoliczności czy przynależności, świadomość dokonywania wyborów i podejmowania decyzji, branie odpowiedzialności za swoje decyzje, za swoje wady i zalety, za sukcesy i za niepowodzenia.

Zagrożenie 2. Uzależnienie:

utożsamianie się z ideologią, statusem, przynależnością, stanem posiadania lub nieposiadaniem, z własnym wizerunkiem. Słabość, uległość wobec nacisków i opinii otoczenia, konformizm.

Etap / cnota 3.

Wizja: zdolność do stworzenia własnej, autonomicznej wizji, intuicyjnego modelu lub przeczucia poszukiwanego rozwiązania. Zdolność do widzenia rzeczy i zdarzeń z perspektywy lotu ptaka. Jasna świadomość swoich najistotniejszych aspiracji, potrzeb i marzeń. Otwartość na nowe, nieznane wymiary myśli, wyobraźni i intuicji.

Zagrożenie 3. Zaślepienie:

sztywność myślenia, nadmierne przywiązanie do logiki i konsekwencji, uporczywe „stanie na ziemi” w myśleniu i postępowaniu, brak dalekich celów i inspirujących wyzwań, nadmierna potrzeba kontroli, asekuranctwo i konserwatyzm ponad wszystko.

Etap / cnota 4. Wiara:

zdolność do zdeterminowanej obrony własnej wizji i uczynienia z niej celu, do którego konsekwentnie i niezłomnie dążymy, zdolność do daleko idących, lecz pogodnych poświęceń i wyrzeczeń na rzecz wizji / celu, optymizm, pozytywne myślenie.

Zagrożenie 4. Zwątpienie:

brak konsekwencji i determinacji w działaniu, niezdolność do stawienia czoła zagrożeniom i niesprzyjającym okolicznościom, wycofywanie się, pesymizm, czarnowidztwo, stagnacja.

Etap / cnota 5. Odwaga:

zdolność do podejmowania dużego, realnego ryzyka — materialnego, społecznego, wizerunkowego, życiowego — w imię realizacji wizji / celu, przekraczanie obaw i lęków przed trudnym, nieznanym, a nawet ostatecznym.

Zagrożenie 5. Lęk:

niezdolność do podjęcia realnego, ryzykownego działania, brak konsekwencji i determinacji, poczucie winy, niepewność, bierność, wycofywanie się.

Etap / cnota 6. Świadomość:

zdolność do widzenia swojej wizji / celu i siebie samego jako tylko jednego z niezliczonych przejawów uniwersalnego procesu nieustającej przemiany i rozwoju. Przeczuwanie lub dostrzeganie wymiaru podstawowej jedności wszystkiego, co istnieje. Skromność, wyczucie proporcji.

Zagrożenie 6. Egoizm:

poczucie wyjątkowości, wywyższanie się, mesjanizm, wodzostwo, czucie się wybrańcem, nadużywanie władzy i możliwości wpływu na otoczenie. Syndrom oblężonej twierdzy lub celebrowanego męczeństwa. Izolowanie się, lęk, paranoja.

Etap / cnota 7. Miłość:

umiejętność takiego zdefiniowania i zastosowania swojej wizji / celu, by służyła ogólnemu dobru. Zdolność do empatii i współodczuwania z innymi — także z tymi o odmiennych poglądach i wrogich wobec nas uczuciach. Rozumienie uczuć, potrzeb i sytuacji innych, uznawanie ich potrzeb za ważniejsze od własnych, gotowość do dzielenia się i wspierania innych i różnych od siebie.

Zagrożenie 7. Nienawiść:

niechęć i pogarda wobec innych i świata, bezwyjątkowe poczucie słuszności, poczucie, że jest się jedynym sprawiedliwym, narzędziem misji naprawczej lub karnej działającej w imię siły wyższej, przymus walki, rywalizacji, dominacji i kontroli. Skrywane poczucie osamotnienia i zagrożenia.

Etap / cnota 8. Wolność:

zdolność do obrony swoich wizji, swoich dokonań i uwiarygodnionych przekonań — nawet za cenę życia. Ale także wolność od lęku przed ich utratą, zmianą, przemijaniem. Wolność od lęku przed odrzuceniem, wykluczeniem, infamią, samotnością. Ale także wolność od lęku przed zasłużoną sławą, władzą, popularnością i odpowiedzialnością. Wolność od konieczności obrony swojego wizerunku i stanu posiadania. Całkowita otwartość i obecność. Nieustanna gotowość podejmowania kolejnych wypraw Quest.

Zagrożenie 8. Obsesja:

przymus myślenia i postępowania w jeden określony sposób i realizowania obsesyjnych celów za wszelką cenę. Przemożna potrzeba kontroli nad sobą i nad innymi, również nad tym, co nieprzewidywalne i niekontrolowalne. Sztywność, ograniczenie, zaślepienie. Skrywane poczucie winy, lęku, napięcia i wykluczenia. Całkowity brak pokory i wiary.

Przejście każdego z ośmiu etapów i rozwinięcie odpowiadającej mu cnoty warunkuje i wspomaga zarówno twój rozwój zawodowy i osobisty, jak i czerpanie radości i satysfakcji z pracy i życia.

 Każde z zagrożeń — gdy zostanie rozpoznane — staje się bezcenną okazją do uczenia się na własnych błędach, okazją do doświadczenia pokory, a tym samym początkiem poszukiwania Quest.

 Nikt nie jest doskonały. Wszyscy po wielekroć błądzimy po manowcach zagrożeń, spędzając na nich czasami wiele lat, nierzadko w przekonaniu, że osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości. Gdy odkrywamy w końcu swój błąd, staje się on dla nas wezwaniem do przekroczenia wewnętrznego ograniczenia, które go spowodowało.

 Quest pomaga wykryć zagrożenia, których nie udało nam się uniknąć, i powrócić do poszukiwania.

 Nieważne, ile razy upadniesz, ważne, ile razy się podniesiesz.

                                                                                                   Philip Kapleau, nauczyciel zen

Był to fragment publikacji: Wojciech Eichelberger, Pierre Forthomme, François Nail – „Quest. Twoja droga do sukcesu”

 

 

 

  

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

Reklamy

Comments on: "Twoja droga do sukcesu" (1)

  1. Wow !!! Jeszcze odrobinę pracy nad sobą i będę skazana na sukces 🙂

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: