wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Fragment ebooka „Przepis na zdrowe i długie życie”>>>

Papierosy

Palenie papierosów to jedna z plag, jaka dotknęła dzisiejszy świat. Pali mnóstwo osób w Polsce i na świecie. Szacuje się, że mamy ok. 10 milionów palaczy w na­szym kraju. Już chyba nikomu nie trzeba przypominać o szkodliwości palenia – na każdej paczce papierosów można znaleźć ostrzeżenie o ich negatywnym wpływie na zdrowie. Zazwyczaj bywa to napis: „Palenie zabija”. To niestety nie jest żart. Ze statystyk wynika, że jedna na dwie osoby umrze z powodu nałogu. Żeby pokazać to bardziej obrazowo: paląc papierosa ze swoim znajomym, grasz z nim tak na­prawdę w rosyjską ruletkę. Albo on, albo Ty. Ryzyko jest naprawdę duże.

Palenie papierosów, zwłaszcza w długim okresie, niszczy płuca, a także wpływa na trudności z oddychaniem. Jest przyczyną raka płuc, a także chorób serca i krąże­nia. Papierosy w swoim składzie zawierają ok. 40 substancji rakotwórczych, co na pewno nie ma dobrego wpływu na zdrowie.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia, a korzyści z podjęcia decyzji pojawiają się bardzo szybko. W ciągu dwóch godzin po zaprzestaniu palenia organizm pozbędzie się nikotyny. Po trzech godzinach płuca zaczną się wzmacniać. Gdy minie 6 godzin, zwolni się tętno i ciśnienie krwi zacznie wracać do normy. Z kolei po 12-24 godzinach organizm pozbędzie się tlenku węgla i wydali ten toksyczny związek z organizmu. Po kilku dniach zacznie wracać smak i węch. Po dwóch miesiącach naczynia krwionośne odzyskują elastyczność w organizmie. Z kolei po 5 miesiącach ryzyko powstawania chorób, zwłaszcza choroby wień­cowej, będzie mniej więcej takie jak u osób niepalących. Znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka. Płuca regenerują się do stanu, jaki ma osoba nigdy niepaląca w okresie ok. 10 lat.

Jeden papieros zabiera 3 minuty życia. Palenie w długim okresie może pozbawić nawet 15 lat życia lub wywołać nagłą chorobę kończącą się śmiercią. Publikacja ta nie dotyczy finansów,więcjedyniewspomnę,żerzucającpalenie,możeszzaoszczę­dzić na wczasy w Egipcie już w ciągu jednego roku, z kolei po 10 latach dostaniesz (bo zaoszczędzisz) w nagrodę za rzucenie palenia całkiem fajny samochód. Warto rozważyć po raz kolejny rzucenia palenia.

Pamiętaj, że jeśli palisz i chcesz rzucić ten nałóg, zawsze znajdą się osoby pomocne, które udzielą kilku przydatnych rad, jak rzucić palenie. Musisz wiedzieć, że zerwać z nałogiem udało się już milionom ludzi, a Ty nie jesteś inny od nich. Zrobisz to tak jak oni, gdy tylko podejmiesz taką decyzję.

Możesz zapytać swojego lekarza lub farmaceuty o dodatkowe porady. W osta­teczności możesz sięgnąć po różnego rodzaju medykamenty, które pomogą Ci rzucić palenie. W dużej mierze są to leki oparte na nikotynie, które stopniowo przyzwyczajają organizm do coraz mniejszej dawki.

Nie zostawiaj pustego miejsca po rzuceniu palenia, gdyż wciąż będzie Ci czegoś brakowało. Znajdź zajęcie, by rzucenie palenia było prostsze. Sport ma dobre działanie motywujące, gdyż zaczynasz czuć na własnej skórze, że nie palisz, ćwi­czysz i rozwijasz się w szybkim tempie. Gdy wpadniesz w wir jakichkolwiek zajęć, możesz zupełnie zapomnieć o paleniu. To może być hobby, zainteresowania, czytanie itd.

 Fragment ebooka „Przepis na zdrowe i długie życie”>>>

 

 

 

 

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: