wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Twórczość

Nie! Nie uciekaj! Czytaj dalej!

Napisałem tak dlatego, że wiele osób słysząc o twórczości, od razu ma skojarzenia z artystami, dziwakami, z jakimiś bohomazami, albo nudnymi wierszami. Najczęściej mówią „Tfu!rczość nie jest dla mnie!”

Oczywiście nie zgadzam się z taką opinią.

Tworzenie w sensie dosłownym nie jest zarezerwowana dla absolwentów szkół artystycznych. Nie trzeba posiadać wykształcenia plastycznego, by malować obrazy, a muzycznego, by pisać piosenki. Amatorzy również tworzą sztukę i często odnoszą sukces. A ile jest tworzących w domu nie myślących o sukcesie i sławie, tylko robiących to dla własnej satysfakcji!

Myślałeś kiedyś o tym?

Czy wiesz gdzie w Twoim mieście możesz nauczyć się na przykład robienia kilimów?

 Albo śpiewania?

Niektórzy artyści, na przykład surrealiści, mówili nawet o twórczym spędzaniu wolnego czasu. Wprawdzie w ich czasach nie było powszechnego dostępu do telewizji, ale dzisiaj do tego to się odnosi. Zamiast aktywnie, twórczo spędzać czas, siedzimy przed telewizorem. A przecież nawet komputer i internet dają wiele możliwości: pisanie bloga, rysowanie i malowanie, edycja zrobionych zdjęć, tworzenie stron internetowych, muzyki itd.

A wspólne zajęcia twórcze z rodziną z pewnością wzmocnią Was, ułatwią wzajemne poznanie i zrozumienie, łatwiej będzie można nawiązać (albo nie stracić…) kontakt z dorastającymi dziećmi.

Z uprawianiem sztuki, ale również życia:) wiąże się termin flow – przepływ. Oznacza to stan całkowitego poświęcenia się temu, co robimy, jakiemuś kreatywnemu zajęciu. Mi taki stan zdarzył się zaledwie parę razy: zapomniałem o całym świecie, byłem maksymalnie skupiony, ale nie męczyłem się. Po zakończeniu byłem zdziwiony, że upłynęło tyle czasu. I odczuwałem wielką satysfakcję z wykonanej pracy (twórczej). Szkoda, że zdarza się to tak rzadko…

A napisałem tyle o sztuce, ponieważ interesują mnie wszelkie jej przejawy.

Twórczość to oczywiście nie tylko uprawianie sztuki, ale również, a może przede wszystkim w przypadku takich zwykłych ludzi jak my, twórcze życie. Czyli takie, w którym nie boisz się próbować nowych rzeczy, podejmujesz decyzje naruszające status quo, zaskakujesz pomysłowością, kreatywnością
z każdej sferze życia. Osoba żyjąca twórczo nieustannie zadaje pytania, szuka rozwiązań dotychczas nieznanych choćby jej samej, próbuje zrozumieć siebie i otaczający ją świat.

           Definicji twórczości istnieje chyba tyle, ile osób się tym zajmuje. Na przykład według jednych twórczość to oryginalne pomysły, dotąd przez nikogo nie przedstawione, ale użyteczne. Inni mówią, ze to nowe spojrzenie na stare sprawy. Jeszcze inni po prostu wymieniają przykłady oryginalnych rozwiązań w przemyśle, sztuce, życiu codziennym.

           Z pewnością i Ty mógłbyś podać przykłady ze swojego życia, które uznać można za przejaw twórczości czy to w życiu osobistym czy zawodowym. Gdybyś miał z tym trudności, nie przejmuj się. Uważam bowiem, że przejawów twórczości do końca nie można zmierzyć, ani zważyć ani czasem opisać. Mogą to być drobnostki, których Ty nie zauważasz, ale widzą i doceniają inni. Zapytaj czy ktoś postrzega Cię jako osobę twórczą?

           Kompletni malkontenci muszą pamiętać, że zdolności twórcze można rozwijać. Z pomocą trenerów lub tylko jakiegoś podręcznika, który kupić można bardzo łatwo. Musisz tylko wiedzieć, jakie zdolności chcesz rozwijać, chyba, że ogólne twórcze myślenie. Nawet tutaj nie można być leniem. A może właśnie nie można być leniem chcąc rozwijać swoje zdolności.

Jest to fragment mojej książki pt. „Po prostu żyj!”>>>

 

 

 

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: