wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Fragment książki Rafała Kraśnickiego „Słomiana motywacja”>>>

Budujemy Osobistą Bazę Motywacji

W tym rozdziale zajmiemy się budowaniem Osobistej Bazy Motywacji. Dla jasności podzieliłem ten proces na kolejne proste kroki. Najważniejsze na tym etapie jest to, by poznać i zrozumieć istotę kolejnych etapów budowania. Robiąc tak, szybko nauczysz się stosować tę wiedzę w praktyce, by motywować się do osiągnięcia każdego celu, który postanowisz zrealizować. Dlatego proponuję Ci już teraz zastanowić się i wybrać najważniejszy cel, jaki chcesz osiągnąć. Wtedy przechodząc kolejne etapy budowy Osobistej Bazy Motywacji, będziesz pracował nad poziomem zaangażowania w odniesieniu do tego konkretnego celu. Przygotuj też sobie kilka czystych kartek papieru i coś do pisania.

W kolejnych rozdziałach pokażę Ci, jak zarządzać własną bazą motywacji w ten sposób, by była ona „żywa”, motywując Cię wciąż do działania. Pierwsze 2 etapy związane będą bardziej z zaangażowaniem intelektu. Trzeba będzie niemal na zimno użyć własnego umysłu. Natomiast w kolejnych ważna będzie Twoja umiejętność pracy z uczuciami i emocjami.

 Wszystko po to, by świadomie obudzić i wzmocnić siłę motywacji do osiągnięcia wybranego uprzednio przez Ciebie określonego celu. W związku z tym, iż każdy Czytelnik może wybrać różne cele, pracując z Osobistą Bazą Motywacji, postanowiłem dawać przykłady i ćwiczenia związane z osiąganiem ich na głównych płaszczyznach życia. Będą więc przykłady z życia osobistego, zawodowego, dotyczące zdrowia i związków. Jak pewnie wiesz, na osiągnięcia człowieka mają największy wpływ nie umiejętności przyrodzone czy nabyte, lecz postawa, z jaką podchodzi on do życia i danego zadania. Oznacza to, że świetny specjalista o korzystnych cechach wrodzonych i nabytych nieprezentujący jednak odpowiedniej postawy, nie osiągnie tego, co człowiek o niższym poziomie umiejętności i przeciętnych zdolnościach, jednak niezwykle pozytywnie nastawiony do swojego celu. Jeśli będziesz podekscytowany, będziesz w stanie osiągnąć więcej niż inni przez wiele lat ciągnięcia za sobą własnej egzystencji.

Proszę Cię więc, byś zaangażował się w zgłębienie kolejnych etapów budowy Osobistej Bazy Motywacji. Gdy będziesz czytał, myślał i notował na bieżąco swoje spostrzeżenia i refleksje, szybko odczujesz silniejszą motywację do działania w stronę upragnionego przez Ciebie celu. Efekt, jaki osiągniesz, przechodząc cały proces budowy Osobistej Bazy Motywacji, w ogromnej mierze zależy od Ciebie. Pamiętam, jak nie raz brałem udział w różnych, nie zawsze interesujących prelekcjach, wykładach i wystąpieniach. Czasem musiałem się zmuszać, by być nastawionym na przyswajanie wiedzy. Nierzadko też spotykałem osoby, które z przekory czy lenistwa z góry zakładały, iż nic ze spotkania nie wyniosą. Takie założenie oczywiście w ich wypadku się sprawdza. Ponieważ gdy nie chcesz czegoś osiągnąć, to po prostu tego nie zrobisz. Inaczej ma się sprawa z aktywnie prowadzonymi warsztatami. Uważam, że aktywizujące formy warsztatowe fenomenalnie wpływają na przyswajanie wiedzy praktycznej, ponieważ to, co się naprawdę liczy, to nie sama wiedza, ale wiedza stosowana.

Piszę o tym dlatego, że budowa Osobistej Bazy Motywacji to warsztat. Oznacza to, że musisz się osobiście zaangażować w jej stworzenie dla samego siebie. Otrzymasz tu niezbędne wskazówki oraz podam Ci zasady, jednak tylko od Ciebie będzie zależeć efekt końcowy. Z konferencją czy wykładem jest tak, że wystarczy, byś na nich był i często nie jest ważne, czy słuchasz czy też nie. Ważna jest jedynie Twoja obecność. Natomiast podczas uczestnictwa w jakimkolwiek warsztacie, gdy sam zabierasz się do działania, a trener podaje Ci tylko niezbędne wskazówki i prowadzi przez kolejne zadania, czujesz, że wynik w dużej mierze zależy od Ciebie. To, co przećwiczysz na warsztacie, jest Twoje i nikt Ci tego nie zabierze. Ta mobilizująca myśl niosła mnie jak na skrzydłach przez różne warsztaty. Podobnie jest z tym dziełem. Jeżeli uświadomisz sobie, że to, co przećwiczysz i czego się nauczysz, będzie tylko Twoje i nikt Ci tego nie zabierze, będziesz starał się wykorzystać każdą chwilę efektywnie. Istnieje słowo klucz, które prowadzi do sukcesu. Zamieniając je w codzienną rzeczywistość, będziesz w stanie osiągnąć niebywałe rezultaty. To słowo brzmi: poświęcenie. Każde osiągnięcie będzie wymagało poświęcenia, bez niego to, co robisz, staje się bolesną rutyną. Dzięki motywacji i wierze w sukces jesteś w stanie osiągać swoje cele o wiele szybciej.

Aby zbudować podstawy silnej motywacji, kieruj się słowem: „poświęcenie” i wzmocnij je pełnym zaangażowaniem. Poświęcenie z pełnym zaangażowaniem to świetna postawa, prowadząca do fenomenalnych efektów. Stań się mistrzem prezentowania pozytywnej postawy, pełnej zaangażowania i poświęcenia wobec ludzi, problemów czy wydarzeń. Wspaniałą cechą prezentowanej postawy jest to, że możesz ją dowolnie kształtować. Oznacza to, że jesteś w stanie ulepszać ją w nieskończoność. Dobra wiadomość jest taka, że postawę możesz zmienić natychmiast. Ponieważ jest ona bezpośrednio kontrolowana przez wolę, w każdej chwili możesz zdecydować, jaka będzie.

Przystępując do budowy Osobistej Bazy Motywacji, postanów, że Twoja postawa będzie pełna poświęcenia i zaangażowania. Następnie z zapałem zacznij realizować krok po kroku cały proces wynoszenia własnej motywacji na wysoki poziom, ucząc się jednocześnie nawykowego podkręcania jej godzina po godzinie, dzień po dniu. Tak więc przygotuj kartki, długopis, umysł, swój wybrany cel i z poświęceniem przystąp do budowania Osobistej Bazy Motywacji.

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: