wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Bogumiła Reczek:

 Z czego się bierze sukces zawodowy?

Co to jest sukces zawodowy? Przeciętny człowiek odpowie, że jest to dobra praca. „Dobra” rozumiana jako dobrze płatna i stabilna (lub w odwrotnej kolejności). Badania pokazują, że mężczyźni zdecydowanie częściej na pierwszym miejscu stawiają pieniądze. Te osoby, które wybrały pieniądze w drugiej kolejności, cenią stałość i satysfakcję. Badane osoby – wybierając 2 spośród 4 składników dobrej pracy: płaca, satysfakcja, stałość i prestiż – zupełnie pomijały prestiż, co dowodzi, że wobec pieniędzy stracił on na wartości lub (wariant bardziej prawdopodobny) to po prostu pieniądze przejęły wartość prestiżową.

Pojęcie sukcesu zawodowego należy jednak traktować znacznie szerzej. Myślę, że jest to pasja, poczucie spełnienia, uznania, szacunku, motywacji do następnych działań. To również zaufanie i wsparcie, które otrzymujesz od otoczenia w złych chwilach. I to, zdaje się, jest najlepszym prezentem niepieniężnym, jaki można sobie wyobrazić. Dla zdecydowanej większości ludzi jednak sukces będzie kojarzył się wyłącznie z pieniędzmi.

Szukając odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się sukces, należałoby zacząć od dzieciństwa. Zdecydowanie doniosłą rolę (trudno jednoznacznie określić, czy dominującą) przyznałabym wychowaniu w domu rodzinnym i osobom, które miały wpływ na nasze wychowanie (nie chodzi koniecznie o rodziców). Niektórzy ludzie po prostu poprzez wychowanie są programowani na sukces i przebojowość. Innym wpaja się, że największy sukces życiowy to w ogóle jakakolwiek praca. Jesz­cze innym wcale nie przekazuje się schematów dotyczących życia zawodowego. To, w jakim otoczeniu się wychowaliśmy i jakie wzorce zostały nam przekazane, podświadomie albo świadomie jest drogowskazem na przyszłość. Można o czymś marzyć i nigdy tego nie osiągnąć, bo w rodzinnym domu powtarzano, że nie za­sługuje się na to czy na tamto albo porównywano: „Nie jesteś taki dobry jak Twój kuzyn” itd. Można też przybrać zupełnie przeciwną postawę: za wszelką cenę dążyć w życiu do osiągnięcia sukcesu.

Wchodząc jednak w dorosłość, masz wybór i możesz kierować swoimi wyborami życiowymi samodzielnie. Myślę, że sukces zaczyna się w naszych głowach, a po­tem, za sprawą naszych cech charakteru i wielkiej determinacji oraz poświęcenia, materializuje się w czynach i osiągnięciach. Jedynie laik patrzący z boku może myśleć, że powodzenie przychodzi z powodu zbiegu okoliczności! Jeśli ktoś ma szczęście, to zazwyczaj szczęście do tego, że potrafi ciężko pracować. Nie mówię, że niepotrzebny jest sprzyjający los, jednak takie pozytywne okoliczności spotykają każdego, w mniejszym lub większym stopniu. Grunt, aby je dostrzec. To jest mniej więcej tak jak z pannami, które szukają mężów, mają wokół pełno porządnych kandydatów, ale wciąż czekają na kogoś innego, aż w ostateczności rozżalone wybierają najgorszy z możliwych „męskich wariantów”, ponieważ jest za późno, by któryś z tych porządnych zainteresował się nimi.

Sukces za wszelką cenę nie zawsze jest opłacalny. Presja otoczenia, aby być pięk­nym (bo to ułatwia zrobienie kariery już nie tylko modelkom!), prowadzi do drakońskich diet i głodówek, a te z kolei do bulimii i anoreksji. Piękny wygląd jest istotnie współcześnie pożądany w środowisku pracy i poza nim, bo któż nie wolałby otaczać się pięknem zamiast brzydotą. Wszystko jednak ma swoją cenę i za wszystkie niezdrowe „eksperymenty” przyjdzie kiedyś zapłacić, i to niestety najdroższym, co mamy: zdrowiem.

Często znajduję w mediach informacje typu: zaprogramuj się na sukces – owszem, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy czujesz się z tą myślą naprawdę komfortowo i nie kosztuje Cię to pozbawienia się własnego „ja”. Sukces może odnieść absolutnie każdy, kto tego naprawdę pragnie. Kosztuje to wiele wyrzeczeń, nierzadko nie­przespanych nocy i utraconych chwil. Ale wszystko ma swoją cenę i im więcej oczekujemy, tym więcej musimy poświęcić. Sukces zawodowy potrafiprzełożyćsię na sukces osobisty, tak samo jak sukces osobisty zdecydowanie pomaga suk­cesowi zawodowemu.

Chciałabym jednoznacznie powiedzieć, że nie ma powodzenia bez ciężkiej pracy. Jedynie głupiec może myśleć, że ktoś coś dostał od losu. Nawet jeśli otrzymasz jakiś dar czy majątek, i tak będziesz musiał włożyć wysiłek w to, aby go utrzymać. Większość osób, które jednego dnia zostały bogaczami w wyniku dużych wygra­nych, w ciągu krótkiego czasu stawały się znów tymi samymi biednymi ludźmi. Po prostu zgubił ich brak umiejętności zarządzania pieniędzmi, ten sam brak, który spowodował, że przez całe życie te osoby były biedne!

Gdybyś zapytał mnie o przepis na udane życie zawodowe, powiedziałabym: nie kieruj się trendami ani modą, patrz realnie i świadomie na świat i potrzeby rynku pracy.

Wybierając zawód, kieruj się: zainteresowaniami, predyspozycjami, ogólnymi umiejętnościami,

 umiejętnością komunikacji,

 analitycznym myśleniem,

 zdolnością uczenia się,

 znajomością technologii.

Nie zapominaj, że istnieje coś takiego jak POWOŁANIE!

Unikaj studiowania czy uczenia się kierunku, który Cię nie interesuje. Staraj się nie eksperymentować zbytnio ze swoim życiem zawodowym. Pewnego dnia możesz się ocknąć i stwierdzić, że masz 56 lat i że jest trochę późno na drastyczną zmianę zawodu. Życie jest jedno, a utracony czas i energia – nie do odzyskania. We wszyst­kich dziedzinach życia rachunek ekonomiczny zaczyna odgrywać decydującą rolę, a świat staje się bezosobowy. Maszyna zastępuje człowieka wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Coraz bardziej pożądani są ludzie inteligentni i zdolni, o nastawieniu twórczym i wynalazczym, w dalszej kolejności osoby nakierunkowane jedynie na wykonywanie prac odtwórczych i nadzorczych.

Tylko ludzie pracujący z pasją, zaangażowaniem i wiarą w to, co robią, mają szansę na prawdziwy sukces. Podążaj zatem wyznaczoną drogą, nie rezygnuj z marzeń i nigdy nie zamykaj przed sobą drzwi do prawdziwej wolności zawodowej.

 Więcej porad i opisów 75 zawodów przyszłości znajdziesz tutaj>>>

Podobny wpis>>>

 

 

 

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

 

 

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: