wejdź na www.przemyslawpufal.pl

 

Fragment publikacji Arkadiusza Podlaskiego „Mistrzologia”, czyli rzecz o tym, jak napisać książkę>>>

Większość autorów zmaga się z tymi samymi problemami. Ponieważ są one dość powszechne, postaram się je wszystkie rozwiązać. Dzięki temu Ty również pozbędziesz się wszelkich oporów, jeśli w ogóle takowe posiadasz.

Potencjalni autorzy bardzo często mają dobre wymówki. Pomimo że chcą napisać książkę, w ich podświadomości pojawia się dialog wewnętrzny typu: „Nie napiszę książki, bo…”. I tutaj możemy wymienić cały szereg powodów, dla których napisanie własnej książki jest „bee”. A to, że nie mam czasu, nie mam wiedzy, nie mam znanego nazwiska… Te wszystkie stwierdzenia to tylko wymówki. Udowodnię Ci, że masz czas, masz wiedzę i że nie potrzebujesz znanego nazwiska, aby napisać własną publikację.

Odpowiedz szczerze na pytanie: co jeszcze Cię powstrzymuje przed napisaniem własnej książki? Założę się, że w tym rozdziale wspomnę przynajmniej raz o Twoim problemie. Skończ z tym na zawsze i napisz wreszcie swoją książkę, która odniesie prawdziwy sukces.

Nie mam czasu

Brak czasu — problem znany od wieków. Ludzie od zarania dziejów próbują wydłużyć czas. Niestety nie pokonamy pewnej prostej zasady, mianowicie takiej, że doba ma 24 godziny. Stąd też jedna z najpopularniejszych wymówek, jakie często słyszę, to: nie mam czasu.

Jest ona idealna, by nie robić czegokolwiek. Jeśli nie mamy się

jak wykręcić, to najlepiej stwierdzić, że nie mamy czasu. Czas to takie ulotne stwierdzenie, że nikt nie będzie miał nam za złe, że czegoś nie zrobiliśmy. A tak naprawdę wykorzystanie Twojego czasu zależy od Twoich priorytetów. Po prostu przedkładasz jedne czynności nad drugie. Jeśli napisanie książki jest dla Ciebie ważne, to uwierz mi, że znajdziesz na nią czas.

Od razu powiem Ci, jak ja pisałem niektóre swoje książki. Swego czasu, jeżdżąc codziennie tramwajem do pracy, pisałem tekst na telefonie komórkowym z klawiaturą qwerty. Wsiadając do tramwaju, po prostu szukałem wolnego miejsca, gdzie mogę sobie usiąść. Wyciągałem swój niewielki telefon z kieszeni i zaczynałem pisać. Nie chciałem, aby czas, który spędzam w tramwaju, był dla mnie zupełnie zmarnowany.

Obecnie wykorzystuję wolne chwile właśnie na pisanie. Czasami to jest jakiś impuls. Na przykład sprzątam mieszkanie, po czym niespodziewanie nachodzi mnie jakaś ciekawa idea. Wtedy odpalam laptopa i po prostu piszę. Napisałem już wiele książek. Dużą część, nie mając czasu „na cokolwiek”. Uwierz mi, że możesz wykorzystać swój czas lepiej, niż robisz to teraz. Zrezygnuj z nudnego serialu, oglądania wiadomości lub czegoś, na co bezproduktywnie go tracisz.

Powszechne jest mniemanie, że napisanie książki zajmuje dużo czasu.

Nie musi to być prawda. Owszem, trzeba trochę go poświęcić i dać coś z siebie. Wystarczy jednak, że spędzisz nad książką pół godziny dziennie, powiedzmy przez 2 miesiące. Napiszesz 1 artykuł dziennie i w ciągu 2 miesięcy masz gotową książkę. Będziesz miał wtedy 60 artykułów, z których spokojnie możesz stworzyć dzieło.

2 najczęściej pojawiające się problemy, które mają związek z czasem, to:

• Odkładanie na później. Ludzie z reguły nie lubią się przemęczać. Wolą zrobić mniej niż więcej. W myśl zasady: „Co

masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze — będziesz miał dwa dni wolnego”. To nie jest właściwy sposób. Postaraj się działać

produktywnie tu i teraz, w myśl zasady: „Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj”.

• Brak dobrej organizacji czasu i trybu pracy. Ja pisałem swoje książki w przeróżnych, dziwnych miejscach. W tramwaju, na balkonie, na ławce w parku itp. Potrafiłem sobie jakoś zorganizować czas, mimo iż byłem bardzo zajęty. Znajdź w swoim rytmie dnia odpowiednie chwile, aby napisać przynajmniej mały fragment swojej książki. Krok po kroku, a na pewno się uda. Tylko od Ciebie zależy, jak zorganizujesz sobie czas i jak go wykorzystasz.

 

Nie mam wiedzy

To jedna z najczęściej powtarzanych przez potencjalnych autorów obiekcji. Ich wewnętrzny głos mówi, że książkę może napisać tylko profesjonalista z dużym bagażem doświadczeń. Wydaje im się, że nie dysponują wystarczająco dużą ilością wiedzy, aby móc się nią podzielić za pomocą książki. W wielu wypadkach te obiekcje zupełnie nie pokrywają się z prawdą.

Potencjalni autorzy mają bardzo często bogatą wiedzę, ale najzwyczajniej w świecie nie zdają sobie z tego sprawy. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Im więcej czasu poświęcasz danemu tematowi, tym bardziej oczywisty się on staje. Po kilku latach działania w tej branży być może wydaje Ci się, że „to” powinien wiedzieć każdy i nie warto o tym pisać. Przypomnij sobie, jak Ty zaczynałeś — z pewnością początki były trudne. Nie wiedziałeś wszystkiego i małymi kroczkami uczyłeś się nowych rzeczy. To przechodzenie przez kolejne etapy dawało

Ci doświadczenie, a co za tym idzie — ogromną wiedzę w temacie, którym się zajmujesz. I takiego doświadczenia i wiedzy potrzebują inni. Ludzie są skłonni płacić właśnie za porady, które doprowadzą ich do określonego, pożądanego przez nich rezultatu.

Jeśli bardziej charakteryzuje Cię inny przypadek, tzn. rzeczywiście brakuje Ci wiedzy, to są sposoby na to, aby ją szybko pogłębić.

W trakcie czytania tej książki dowiesz się o wielu metodach uczenia się i poszerzania swojej wiedzy. Podam Ci konkretnie, jak ją zdobywać i przetwarzać. Jest tych sposobów naprawdę mnóstwo.

Kolejnym problemem jest postrzeganie siebie jako eksperta. Wielu ludzi tego nie robi. Uważają oni, że tylko takie osoby mogą napisać książkę. Można myśleć, że ekspertem może zostać człowiek z siwymi włosami, który niejedno w życiu przeżył, ale to oczywiście nieprawda.

Może to być również ktoś młody, kto dopiero się rozwija, a mimo to ma ogromną wiedzę na określony temat.

 

Nie jestem znany

„Nie jestem znany”, „Nie mam znanego nazwiska” — to kolejne mantry powtarzane przez potencjalnych autorów. Samo to, że ktoś ma znane nazwisko, nie czyni z niego dobrego pisarza. Robi to natomiast sposób pisania i wiedza, którą przekazuje. Nie potrzeba mieć znanego nazwiska, żeby dobrze sprzedać książkę. Owszem, to pomaga, ale to nie znaczy, że mniej znani autorzy powinni zaprzestać pisania.

Jeśli książkę napisałby prezydent Polski, pewnie więcej osób by ją kupiło. Ale nie zniechęcaj się, bo to właśnie publikacja sprawi, że będziesz bardziej znany. Każda kolejna książka będzie zapoznawała czytelników z Twoją osobą. Im bardziej dasz się im poznać, tym chętniej będą kupować Twoje kolejne utwory. Brak znanego nazwiska to nie jest żadna przeszkoda. Gdy ja zaczynałem pisać, też nikt mnie nie znał. Dzisiaj natomiast dostaję od czytelników listy z podziękowaniami.

To miłe, gdy jest odzew od odbiorców, że praca, którą wykonuję, przynosi pożytek i realne korzyści. Dlatego nawet jeśli jesteś na początku drogi, to pamiętaj, że znane nazwisko jest jednym z elementów sukcesu. Swoją pisarską karierę możesz spokojnie zaczynać, nawet jeśli znają Cię tylko ludzie z Twojego najbliższego otoczenia.

Nie mam tytułu naukowego

Być może wydaje Ci się, że jest wielu mądrzejszych od Ciebie ludzi, którzy mogliby napisać książkę. Może książki powinny pisać osoby z wyższym wykształceniem, które mają tytuł naukowy? Nic z tych rzeczy. W czym profesor uniwersytetu jest lepszy od Ciebie? Chyba tylko w tym, że aby być doktorem, wymagane jest wydanie własnej publikacji. Mają taki przymus, więc piszą. Ty również możesz pisać, jeśli tylko będziesz tego chciał.

Przy pisaniu książek nikt nie będzie Cię pytał o tytuł naukowy. Najważniejsza jest jakość tekstu i późniejszy marketing. Jeśli jesteś w stanie napisać wartościową publikację, to możesz być pewien, że żaden wydawca nie odmówi Ci wydania Twojej książki. Dla niego to pieniądze, więc chętnie weźmie pod swoje skrzydła książkę, która swoją jakością będzie świadczyła nie tylko o autorze, ale także o wydawnictwie.

 

Brakuje mi motywacji

Kolejnymi problemami, które bardzo często się pojawiają, są lenistwo i brak motywacji. Często bywa tak, że najzwyczajniej w świecie nie chce nam się czegoś robić. Dlatego ważne jest, abyś książkę pisał z pasją. To pozwoli Ci przetrwać najtrudniejsze momenty. Jeśli chodzi o motywację, to w dalszej części książki przekażę Ci skuteczne techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dowiesz się, co mnie najbardziej pobudza do działania i jakie elementy mogą mieć wpływ na Twoją motywację.

Mogę Ci niemalże zagwarantować, że podczas pisania przyjdą ciężkie chwile. Dopadnie Cię zniechęcenie, brak wiary itp. To zupełnie normalne, mnie też to spotyka. W takich chwilach warto odłożyć na kilka dni pisanie książki. Zrób sobie przerwę, puść ulubiony utwór muzyczny, nabierz nowych sił i działaj dalej. Wróć do pisania z odświeżonym, otwartym umysłem.

 

Brakuje mi wiary w siebie

Wiara w siebie to jeden z kluczowych determinantów sukcesu. Nie tylko przy pisaniu książek, ale w ogóle w życiu. Jeśli nie wierzysz w siebie, to nikt inny tego nie zrobi. Musisz uwierzyć, że potrafisz i jesteś zdolny do napisania książki na najwyższym poziomie. Ja w Ciebie wierzę i wiem, że masz wszystko, co niezbędne, aby stworzyć rewelacyjną publikację.

 

Boję się krytyki

Wielu z nas boi się krytyki, ośmieszenia i tego, że inni będą nam mówić przykre słowa. Strach pojawia się dlatego, że niewiele osób decyduje się pisać książki. Dla wielu ludzi jest to wciąż abstrakcją.

Stąd też, gdy powiesz znajomym, że chcesz napisać książkę, reakcje mogą być bardzo różne. Być może część osób będzie Cię wspierać, ale prawdopodobnie większość powie, że to nie najlepszy pomysł.

Jeśli bardzo boisz się tego, co powiedzą inni — nie musisz nikomu zwierzać się z tego, że piszesz. Zawsze możesz pisać pod pseudonimem.

Możesz żądać od wydawnictwa, aby nie publikowało Twoich prawdziwych danych osobowych i wydało książkę pod nazwiskiem, które sam sobie wybierzesz jako tzw. pseudonim artystyczny. Wówczas nie ryzykujesz ośmieszenia, ponieważ nikt nawet nie musi się dowiedzieć, że napisałeś książkę. Jeśli natomiast Twoja publikacja odniesie sukces, możesz się ujawnić, jeśli będziesz chciał. Do Ciebie należy decyzja.

Nie potrafię się zwierzać ze swoich problemów

Wielu autorów, pisząc książkę, ma wewnętrzne opory, aby zdradzać szczegóły swojego życia czy też opisywać problemy, jakie mieli. Niestety podczas pisania zazwyczaj ujawniamy pewne elementy naszego życiorysu. Opisujemy sytuacje, które nam się przydarzyły. Niejako musimy zwierzać się czytelnikom z kłopotów, które mieliśmy i pokazywać, jak je rozwiązaliśmy. Musisz to zaakceptować, że książkę będzie mógł przeczytać każdy — zarówno Twój znajomy, jak i obcy człowiek.

Takie opory z reguły mijają po napisaniu pierwszego tekstu. Musimy się po prostu do tego przyzwyczaić i zrozumieć. Dobrym wstępem do upubliczniania treści i sprawdzeniem, jak reaguje na to otoczenie, jest rozpoczęcie pisania własnego bloga. Z początku też człowiek ma opory, ale z czasem widzi, że mu to dobrze wychodzi i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie robić tego dalej.

Możesz zacząć pisanie pod pseudonimem. Będzie Ci z pewnością łatwiej i lepiej poznasz wszystkie sfery związane z pisaniem i wydawaniem swojej książki. Gdy uznasz, że jesteś gotowy się „upublicznić”, po prostu to zrobisz.

Wszystko zostało już napisane

Czasami może nachodzić nas myśl: o czym pisać, skoro wszystko zostało już napisane? Co ja bym mógł nowego wnieść do tej dziedziny?

Tak wiele rzeczy można znaleźć w internecie za darmo…

Takie myślenie jest zgubne. Prawda jest taka, że ludzie nie chcą szukać godzinami informacji w sieci. Wolą wydać trochę pieniędzy na wiedzę, która jest sprawdzona i ładnie opakowana. Od tego jesteś Ty, który poświęcisz swój czas, aby znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu. Jest tyle dziedzin i tematów, z których nie ma jeszcze dobrych publikacji. Poza tym, nawet gdyby miała to być wiedza bardzo podobna do tej już zgromadzonej na rynku, liczy się Twoje spojrzenie i indywidualne odczucia. Każdy inaczej może postrzegać dany problem i mieć inne rozwiązania.

Poza tym, jeśli jest dużo książek na temat, na który chcesz pisać, to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Oznacza to, że ludzie chętnie kupują takie książki i że jest popyt na tę tematykę. Inaczej autorzy i wydawnictwa nie marnowaliby swojego czasu na publikowanie dzieł bez przyszłości. Jeśli na rynku jest dużo książek traktujących o danym zagadnieniu, znaczy to, że na tym rynku są pieniądze, więc dlaczego nie miałbyś odkroić kawałka tortu dla siebie?

 Nie mam pomysłu na książkę

Wiele osób chce napisać książkę, ale nie ma na nią pomysłu. Nie wie, jak zacząć i jak za to wszystko się zabrać. W tej książce przedstawię Ci narzędzia, które pozwolą Ci odpowiednio i płynnie przejść cały proces od początku do końca. Jeśli w tej chwili nie masz żadnych pomysłów, to jestem przekonany, że po skończeniu czytania tej książki będziesz miał ich bardzo dużo.

Niektórzy mają inny kłopot — to z kolei zbyt wiele pomysłów. Im więcej ich masz, tym lepiej. Będziesz miał z czego wybierać. Pamiętaj jednak, aby nie brać się za zbyt wiele projektów naraz, ponieważ możesz żadnego nie ukończyć. Często dzieje się tak, że ktoś robi 10 rzeczy naraz i ma je wszystkie skończone w 20–30%. Co z tego, skoro żaden produkt nie jest gotowy? Nic na tym nie zarobi, bo to właśnie prowadzenie projektu od początku do końca jest istotne. Musisz wybrać najważniejszy dla Ciebie temat i w całości poświęcić się pisaniu. Skupienie jest kluczem do sukcesu.

 

Zapraszam serdecznie do wydania Twojej książki w moim wydawnictwie!

Pisz na adres sensownie@sensownie.pl

 

 

 

Reklamy

Comments on: "Największe problemy i wymówki" (1)

  1. Książka said:

    Mam wiele pomysłow i motywacji ,ale sprzęt nie taki jak treba ( wolę laptopy niż stacjonarne komputery ) chodzi mi o lekkośc i wygodę ,ksiązki lepiej się pisze na tzw kolanie ,wiele myśli krąży po mojej głowie ,a czy będę sławna czy nie to już inna sprawa jeszcze ina sprawa jeśli chodzi o to czy się zrażam ,a często tak jest bo inni ludzie dziwnie reagują na pisanie książek ,spotykam się z życzliwością jak i z jawnym oburzeniem otoczenia na moje pisanie jest inna sprawa ..wynagrodzenie za pisanie ..W polsce nigdy nie było ( może się zmieni ) bogatych pisarzy jesteśmy skazani przez rząd i innych głupoli na biedę i żebractwo i to jawne

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: