wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Role grupowe

Role grupowe

Zastanawiałeś się kiedyś, jaką właściwie rolę pełnisz w grupach, w których funkcjonujesz, obracasz się?

Czy to jak postrzegasz siebie wśród innych, jest tożsame z tym, jak oni postrzegają Ciebie?

Czy pełnisz role, do których posiadasz predyspozycje czy też przypadkowo przyporządkowano Cię, wtłoczono do pełnienia roli, w której się nie sprawdzasz?

Zanim odpowiesz sobie na te pytania, zapoznaj się z podziałem ról grupowych zaproponowanych przez Mereditha Belbina.

Podział ten szczególnie przydatny będzie w kontekście pracy zawodowej.

 1. Naturalny lider – potrafi zająć się koordynacją zespołu tak, aby zwiększyć jego efektywność. Osoby takie łatwo i chętnie przejmą na siebie odpowiedzialność za kontrolę nad sposobem w jaki grupa stara się osiągnąć cel. Zachęca, przekonuje, słucha opinii innych członków grupy, łagodzi spory. Potrafi zaangażować w działanie wszystkich członków zespołu, umiejętnie wykorzystując ich możliwości. Zdaje sobie sprawę z zalet i słabości grupy.  

2. Człowiek akcji – z wysoką motywacją o potrzebą osiągnięć, przez co motywuje grupę do stawiania sobie coraz trudniejszych celów i intensywnego działania. Koncentruje się na ustalania celów i priorytetów i w odniesieniu do tego dba o wykorzystanie energii grupy. Lubi widzieć efekty swojego działania, często rywalizuje, co powoduje, że bywa również agresywny i arogancki. Nie lubi sytuacji, gdy nic się nie dzieje, nie jest stworzony do kontemplacji.

3. Praktyczny organizator – doskonały wykonawca. Zamienia koncepcje na konkretne działania i realizuje uzgodnione plany systematycznie i efektywnie. Praktyczny, operatywny, potrafi zorganizować pracę i wykorzystać posiadane aktualnie możliwości.

4. Siewca – lubi siać pomysły. Z reguły jest to człowiek kreatywny, posiadający bogatą wyobraźnię i niestandardowe podejście do problemów. Dzieli się z grupą pomysłami, ale Wolo pracować w samotności. Nierzadko jego pomysły wykraczają poza obowiązujące realia, procedury i ograniczenia. Przez to bywa często krytykowany przez bardziej praktycznie i konserwatywnie nastawionych członków grupy.

5. Człowiek kontaktów – nastawiony głównie na relacje. Z reguły posiada ponadprzeciętne zdolności interpersonalne, przyjazna i bardzo dobrze odbierana przez innych członków grupy. Posiada wiele kontaktów i znajomości, dzięki którym potrafi dotrzeć do różnych miejsc i informacji przydatnych dla pracy grupowej. Świetnie nadaje się na reprezentanta grupy w kontaktach z otoczeniem, potrafi negocjować i mediować.

 6. Sędzia – wnikliwy, inteligentny, krytyczny, stara się zachować obiektywizm i powściągliwość. Zwykle przyjmuje w grupie pozycję stojącego nieco z boku obserwatora. Analizuje problemy, ocenia pomysły i sugestie, ale wkracza dopiero wtedy, kiedy ma zapaść decyzja. Jego bezstronność, brak zaangażowania emocjonalnego i spokój pozwalają grupie na podjęcie wyważonych decyzji.

7. Człowiek grupy – najbardziej ze wszystkich pozostałych ról nastawiony na relacje. Ciepły, empatyczny, rozumiejący emocje innych i łatwo nawiązujący kontakty. Wspiera innych i podbudowuje morale. W przypadku pojawienia się konfliktów, łagodzi je. Przydatny zwłaszcza w sytuacji wewnętrznej walki, niekonstruktywnej dyskusji lub napaści na jednego z członków zespołu. Jeśli grupa funkcjonuje sprawnie, wzmacnia kooperację i komunikację między poszczególnymi jednostkami. Lojalny o oddany grupie.

8. Perfekcjonista – z jednej strony jest gwarancją najwyższego standardu działania, z drugiej ze swoim dążeniem do doskonałości bywa utrapieniem i przeszkodą w sprawnym funkcjonowaniu zespołu. Skrupulatny i zdyscyplinowany, skoncentrowany na jakości i metodycznym postępowaniu z dbałością o szczegóły. Nastawiony na konkretny efekt – zakończenie działania w określonym terminie i z jak najwyższym standardem wykonania. Wróg przypadku, co sprawia, że jego działania obciążone są małym ryzykiem, ale przez to grzęźnie w szczegółach. Zawsze świadomy celu, do którego zmierza.

9. Specjalista – zajmuje się wąskim wycinkiem pracy. Z dużą motywacją do pracy i zaangażowaniem. Nastawiony na cel, pomija jednak dość często obraz całości, koncentrując się na wybranym przez siebie fragmencie pracy. Preferuje raczej pracę indywidualną niż grupową.

1001 sposobów na przejmownie inicjatywy w pracy>>>

 

 

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

 

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: