wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Mało punktów w skali Apgar

Dziecko, które otrzymało mniej niż siedem punktów skali Apgar zaraz po porodzie, powinno pozostawać pod obserwacją lekarzy i rodziców. Oznacza to bowiem, że mogą wystąpić kłopoty zdrowotne.

Ból

Dziecko przejmująco płacze bez powodu, krzyczy z bólu, kiedy dotykasz jego ciała, zaś wtulone w ciebie bezsilnie łka – szybko skontaktuj się z pediatrą, by ten ustalił źródła bólu.

Sposób układania się dziecka

Obserwuj jak układa się dziecko w łóżeczku, w wózku w prawą lub lewą stronę.  Na początku wynika ono z ułożenia w macicy. Jeśli jednak  takie ułożenie utrzymuje się powyżej kilku tygodni, należy skontaktować się z lekarzem.

Drżenie rąk i nóg

U noworodków może to być objaw niedojrzałości układu nerwowego i po jakimś czasie ustępuje. Warto jednak udać się na konsultacje do neurologa i zweryfikować czy jest to objaw, który ustąpi czy oznaka choroby.

Plamy na skórze

Na skórze dziecka pojawiły się czerwone plamy. Mogą być dokuczliwe lub wręcz niebezpieczne. Może to być reakcja na alergen, zmiany grzybicze lub inne, wymagające pomocy dermatologicznej.Osowiałość, apatyczność

Jeśli dziecko jest stale senne, trudno dobudzić je na karmienie, jest osowiałe, lub przeciwnie bardzo krzykliwe, rozdrażnione i płaczliwe, udaj się do lekarza.

Owsiki

Dziecko wierci się w łóżeczku, śpi niespokojnie, budzi się i zgrzyta zębami, a do tego ma zaczerwienioną pupę, nie chce jeść, ma nudności i bóle brzucha, mogą to być objawy  pasożytów, najczęściej owsików. Należy udać się do lekarza, a jeśli badania to potwierdzą – należy odrobaczyć cała rodzinę.

Brzydki stolec

Krew lub śluz w stolcu może świadczyć o infekcji, zatruciu pokarmowym. Również ostry zapach stolca powinien Cię zaniepokoić. Do czasu udania się do lekarza należy karmić dziecko piersią, aby uniknąć odwodnienia.

Mocz

Gdy wydaje ci się, że dziecku podczas siusiania towarzyszy ból lub pieczenie, kiedy wystąpi gorączka, dziecko oddaje mocz bardzo często, a pojawi się w nim krew lub jest on mętny i ma nieprzyjemny zapach, może to wskazywać na choroby układu moczowego.

Prężenie się

Podkurczanie i prostowanie nóżek, głośny płacz, brzuszek twardy i napięty to objawy kolki. Sposoby na kolkę: noszenie w pozycji na lotnika – brzuszkiem do przedramienia rodzica, delikatne masowanie brzuszka, przykładanie ogrzanej pieluszki. Jeśli nie pomogą, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczył choroby.

Wiotkość lub zbyt duże napięcie

Wzmożone lub słabe napięcie mięśniowe może mieć następujące objawy: dziecko nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, na dotyk reaguje protestem, płaczem lub jest wiotkie, „przelewa się przez ręce”.

—————————————————

Jak wychować dziecko bez stresu rodziców?

Przeczytaj w „Spróbuj mnie zrozumieć”>>>

—————————————————

Alergia pokarmowa

Gdy dziecko ma czerwone policzki, suchą, szorstką skórę za uszami, w zgięciach łokci, pod kolanami i na łydkach, ulewa, wymiotuje, ma biegunkę, zaparcia lub kolkę, ma nawracające infekcje nosa, gardła, uszu lub oskrzeli – zazwyczaj jest to objaw alergii pokarmowej, której przyczyną najczęściej jest mleko i jego przetwory.

Główka w jedną stronę

Gdy dziecko trzyma główkę w jedną stronę, nie przekręca jej, musisz udać się do lekarza, aby zdiagnozował przyczyny.

Ropiejące, łzawiące oczy

Dziecku ropieją oczy, powieki ma opuchnięte, po drzemce trudno mu otworzyć oczy z powody dużej wydzieliny ropnej – koniecznie udaj się z nim do okulisty.

Brak odruchów

Brak następujących odruchów może świadczyć o problemach neurologicznych:

– ssania, szukania, połykania,

– obejmowania,

– chwytny rąk i stóp,

– stąpanie, chód automatyczny.

Brak reakcji

Kiedy dziecko nie patrzy na innych, nie uśmiecha się w ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia, słabo reaguje na dźwięki – może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju psychoruchowym.

Wyrzynanie się zębów

Dziecko próbuje włożyć do buzi piąstki i wszystko, co trzyma w rączce, ślini się przy tym, a jego dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione – najprawdopodobniej maluchowi wyrzyna się ząb. Do lekarza zgłoś się wtedy, kiedy pojawi się wysoka gorączka albo biegunka.

Katar

Kiedy katar nie pozwala dziecku spać i oddychać, staje się on męczący i nie ustępuje po czterech dniach, gdy jest zielony bądź żółty i zaczyna towarzyszyć mu kaszel, gdy przy wdechu słychać wysoki świszczący dźwięk lub gdy wargi i język dziecka stają się sine, wtedy należy skontaktować się z lekarzem.

 Kaszel

Gdy dziecko dręczy męczący kaszel, zawsze trzeba sprawdzić czy wynika z podrażnienia gardła i odksztuszania wydzieliny spływającej z nosa podczas przeziębienia, czy też słychać zmiany w oskrzelach lub płucach dziecka. Czasem zdarza się też, że szczekający kaszel, kłopoty z oddychaniem to objawy zapalenia krtani – choroby szczególnie groźnej dla małych dzieci.

Odwodnienie

Gdy od kilku godzin maluch nie moczy pieluszek, płacze bez łez, ma zapadnięte oczy i  ciemiączko oraz spierzchnięte usta, przy tym brak śliny i ciemnożółty kolor moczu – objawy te mogą świadczyć odwodnieniu dziecka.

 Oczy

Gdy dziecko ma  zaczerwienione, łzawiące lub podchodzące ropą oczy, a ich okolice są spuchnięte, gdy jest nadwrażliwe na światło, gdy do oka dostała się substancja chemiczna lub ciało obce, którego nie można wypłukać, idź do lekarza. Z oka nie wolni niczego wyciągać samemu!

 Gorączka

Kiedy dziecko ponad dobę gorączkuje powyżej 38,5 ºC, temperatura nie chce spaść po podaniu leku lub wystąpiły drgawki gorączkowe (ciało dziecka sztywnieje, gałki oczne wywracają się do góry, a kończyny wiotczeją, natychmiast należy wezwać lekarza.

 Ucho

Gdy dziecko dotyka ucha, szarpie za nie, ociera główką o poduszkę – może to świadczyć o zapaleniu ucha zewnętrznego lub środkowego, może też być objawem świnki, zapalenia węzłów chłonnych, a być może do ucha dostało się ciało obce.

 Waga dziecka

Kiedy niemowlę przestało przybierać na wadze zgodnie z siatką centylową (nie jest to związane z przeziębieniem czy też z tym, że maluch nauczył się chodzić) lub chudnie (a nie przebył żadnej choroby), może to świadczyć o jakiś niepokojących nieprawidłowościach, które ustalić może tylko lekarz.

Jama ustna

Dziecko protestuje, gdy dajesz mu jeść, pić, próbujesz mu wymyć ząbki albo w ogóle zajrzeć do buzi – może to wskazywać na bolesne zmiany na śluzówce wewnątrz buzi (afty, pleśniawki, zapalenie jamy ustnej wywołane wirusem).

Pocenie się

Nadmiernie poci się dziecku tył główki, głównie podczas jedzenia i snu. Może to świadczyć o niedoborze witaminy D, który na dłuższą metę może prowadzić do krzywicy.

Jak opiekować się swoim pierwszym dzieckiem>>>

 

 

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

 

Reklamy

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: