wejdź na www.przemyslawpufal.pl

Wyznaczanie celów

Większość ludzi ma potrzebę zrealizowania w swoim życiu tego, co sobie zamierzyła, jednak rzadko zabierają się oni za realizację celu na płaszczyźnie materialnej. Najprościej jest wymyślić mnóstwo wymówek i żyć tak jak do tej pory, nie zmieniając zupełnie nic.

Weź się w garść, czas zmienić swoje życie. Nie robiąc nic, tracisz szanse przeżycia czegoś wspaniałego i wzniosłego.

Pierwszym etapem osiągnięcia celu jest jego wyznaczenie.

Nikt lepiej od Ciebie nie będzie wiedział, czego pragniesz oraz co chcesz osiągnąć. Ludzie myślą, że bez przygotowania żadnego planu będzie się im powodzić w życiu.

Formułowanie celu

Jeśli chcesz zostać człowiekiem sukcesu, musisz wypracować w sobie umiejętność precyzyjnego formułowania Twojego celu.

Ludzie, myśląc o celach w życiu, często popełniają błąd, mówiąc o nich bardzo ogólnikowo. Zazwyczaj mówią: „chciałbym…:

• szczęścia;

• miłości;

• zdrowia;

• pieniędzy.

Skąd będziesz wiedział, że to osiągnąłeś? Jaka jest Twoja definicja szczęścia, miłości, zdrowia, pieniędzy?

Przecież dla jednego człowieka duża ilość pieniędzy to 20 tysięcy rocznie, dla drugiego 50 tysięcy rocznie, a trzeci człowiek dopiero poczuje satysfakcję, jak zarobi 100 tysięcy rocznie!

Szczęście…, a czym ono jest dla Ciebie?

Miłość… o jaką miłość Ci chodzi?

Jakie cechy chciałbyś widzieć u swojego partnera?

Tylko precyzja w określeniu celów pozwoli Ci stać się człowiekiem sukcesu.

Nie możesz dążyć do czegoś, nie wiedząc, co to dokładnie jest.

Planowanie przyszłości

Wielu ludzi żyje z dnia na dzień i w ogóle nie myślą o swojej przyszłości!

Powody, dla których ludzie nie planują swojej przyszłości, mogą być różne. Jedni myślą, że z ich planów i tak nic nie wyjdzie, drudzy boją się porażki, jaka może ich spotkać po drodze.

Jeśli nie masz celów, to co chcesz realizować?

W teorii sprawa wydaje się być niezwykle prosta. W praktyce jednak okazuje się, że większość ludzi niby wie, czego chce, ale nie jest tego pewna.

Zdarza się, że są tak pochłonięci codziennością i gonitwą za czymś, co nazywa się „nic”, że nawet nie zastanawiają się, czego by chcieli!

W jaki sposób chcesz coś więcej w swoim życiu osiągnąć, skoro nawet nie masz pojęcia, co miałoby to być?

Ludziom brakuje śmiałości, aby mieć duże plany dotyczące swoich marzeń. Od wielu lat jesteśmy bombardowani tym, że nie możemy mieć tego, czego chcemy. Żyjąc z dnia na dzień, rzadko mamy czas zastanowić się nawet nad tym, czego tak naprawdę byśmy chcieli.

Czas to jak najszybciej zmienić, bo choć Ty nie zastanawiasz się nad swoim życiem, ono zastanawia się, dlaczego nie robisz nic, aby żyć jeszcze lepiej. Celem może być wszystko, postaraj się jednak ustalić na początek po jednym celu w każdej dziedzinie swojego życia.

Zapisywanie celów i podnoszenie poprzeczki

Znając swoje cele, czas, abyś spisał je na papierze. Skorzystaj ze swojego zeszytu A4. Pojedynczą kartkę przeznacz na pojedynczą dziedzinę życia.

• Zdrowie

• Kariera zawodowa

• Rodzina

• Doskonalenie siebie

• Finanse

W uporządkowanym świecie łatwiej o kontrolę.

Jeżeli zapiszesz swoje pragnienia, będą one miały większą szansę na realizację, niż gdyby były niezapisane. Pamiętaj, że plany, które są wyłącznie w Twojej głowie, w natłoku codziennych obowiązków mogą się zawieruszyć i możesz sobie o nich przypomnieć dopiero za kilka miesięcy, a nawet lat! Dlatego tak ważne jest, abyś usiadł, skoncentrował się i zaczął zapisywać wszystkie pragnienia, jakie chciałbyś spełnić w swoim życiu!

Miej wysokie wymagania od życia. Jeśli będziesz oczekiwać mało, to i mało dostaniesz.

Uruchom wyobraźnię! Poczuj się tak, jakbyś mógł mieć wszystko, co chcesz, kompletnie bez żadnych ograniczeń!

Gdzie chciałbyś pojechać?

Co chciałbyś mieć?

Zacznij mierzyć wysoko! Nawet jeśli Twoje plany na dzień dzisiejszy wydadzą Ci się nierealistyczne. Nie możesz ciągle tkwić w tym samym miejscu.

Dlaczego mogąc mieć więcej, masz tego nie chcieć?

Zamartwianie się

Ludziom wydaje się, że nie jest możliwe to, aby spełniły się ich marzenia. Nie mają w sobie śmiałości, żeby chociaż zacząć czegoś pragnąć, a jeżeli już pomyślą o czymś wspaniałym, to jest to tylko przelotna myśl, która od razu zostaje stłamszona poprzez myśli typu: „nie, to niemożliwe, ja i tak nie będę mógł sobie na to pozwolić.”

Martwią się oni, że nie zdołają osiągnąć tego, co sobie zamierzyli.

Zamartwianie się czasem jest tak silne, że blokuje ich całkowicie przed podjęciem jakichkolwiek kroków, uwalniających ich od zmartwień.

Zaczynają siedzieć z założonymi rękoma, zapominając, że martwienie się do niczego dobrego nie prowadzi.

Kiedy martwimy się, nasz umysł staje się niespokojny, a niepokój — może doprowadzić człowieka nawet do choroby, nie wspominając o tym, że realizacja naszego pragnienia staje się bardzo odległa. Musisz nauczyć się panować nad swoim umysłem, bo dzięki temu zdobędzies z spokój i radość. Niektórzy ludzie tak bardzo potrafią pogrążyć się w zmartwieniu, że zapominają, że nic to nie daje, a zamartwiając się, marnują swoje życie.

Zamiast martwić się, powinni pomyśleć nad przyczyną swojego smutku, nad problemem, który sprawił, że zaczęli się martwić i skoncentrować całą swoją uwagę nad rozwiązaniem obecnej sytuacji.

Czasem ludzie paradoksalnie boją się dążyć do celu, jaki sobie obrali,  ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że będą musieli zmienić wiele rzeczy w swoim życiu. Jeśli znajdujemy się w jakiejś sytuacji i czujemy się komfortowo, to często jest tak, że nie chcemy zmieniać tego, ponieważ obawiamy się wszystkiego, co związane ze zmianami. Jednak jeżeli nie zdecydujemy się działać, nic nie osiągniemy. Nie ma innej drogi niż działanie.

Lęk przed zmianami

Zmiany mogą napawać nas lękiem, bój się, jeśli musisz, ale idź cały czas do przodu.

Działanie i szukanie rozwiązań to jedno, lecz nieodzownym elementem jest również nawyk utrzymywania w swoim umyśle pozytywnych myśli.

Pozytywne myślenie

Myśl pozytywnie, bo to pomoże Ci nakierować umysł na osiągnięcie upragnionego celu. Nikt nie osiągnie niczego wartościowego pogrążając się w zmartwieniach.

Jeśli starczy Ci odwagi, aby podnieść się i pójść dalej, sposoby na realizację Twoich pragnień na pewno się znajdą. Człowiek przez całe swoje życie ma się doskonalić, a przełamywanie swoich wewnętrznych barier i obaw jest jednym ze sposobów doskonalenia się.

Ludzie, którzy chcą być bogaci, sławni i szczęśliwi, niekoniecznie muszą być bardziej uzdolnieni. Oni po prostu tak bardzo pragną osiągnąć swoje marzenie, że są w stanie przezwyciężyć wszystkie przeszkody i największy lęk przed nieznanym.

Uwierz w siebie, myśl pozytywnie i pracuj nad zdobyciem tego, czego pragniesz!

Zapisuj swoje cele, a pod nimi powody, dlaczego te cele są dla Ciebie ważne. Silne powody dadzą Ci większą siłę do realizacji Twoich pragnień.

opracowano na podstawie ebooka Elżbiety Maszke „Weź się w garść!”

<<<ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE BONUSY>>>

Reklamy

Comments on: "Weź się w garść! Jak realizować cele i być szczęśliwym" (4)

  1. […] bo doskonale wiesz, co stało się z tegorocznymi […]

  2. wyznaczanie celów jest bardzo ważne ale zrozumienie co to jest szczęście dla mnie i z czym się to je również. Moje koleżanki zapytanie co dla nich jest szczęściem nie widzą co powiedzieć a jak już coś wydukają to okazuje się że albo jakiś przystojniak lub samochód. Tylko jak spytam jak już będziesz miała samochód to co? Ani nic. Widać że szczęście jest rozumiane jako materialna posiadanie czegoś lub kogoś.

  3. Zgadzam się, że najczęściej myślimy o rzeczach materialnych. Niestety przesadzamy z tym, ponieważ nawet jak już posiadamy to co chcieliśmy, idziemy dalej po następne, nie myśląc o rzeczach najważniejszych: zdrowiu, dobrych relacjach z innymi, spełnieniu. Czy ktoś w dzisiejszych czasach myśli nie tylko o pieniądzach? Oby…

  4. Sama nie wiem czy ktoś taki jest ponieważ bez pieniędzy niestety daleko nie zajedziemy czyli nie przeżyjemy. Przecież nawet jak chcemy dbać o swoje zdrowie to i tak musimy mieć trochę materii ponieważ wszystko kosztuje i nie ma nic za darmo tylko że kasa nie powinna być sensem życia a życie. Tak myślę 🙂 Myślenie pozytywne pozwoli przeżyć bo po co się zadręczać. W każdej minucie naszego życia możemy znaleźć coś pozytywnego ale trzeba chcieć.

Skomentuj artykuł! Dziękuję!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: